Strona główna > Materiały > Reklama podprogowa > Co to jest oddziaływanie podprogowe?
 
Co to jest oddziaływanie podprogowe?
Wpisał Radosław Zalewski   
Spis treści
Co to jest oddziaływanie podprogowe?
str. 2
Wszystkie strony

Progi psychologiczne dotyczą zdolności do odbierania informacji ze świata zewnętrznego. Na nasz organizm bez przerwy oddziałuje wiele form energii. Części z nich w ogóle nie jesteśmy w stanie spostrzec. Dotyczy to m.in. pól magnetycznych. A są zwierzęta, które to potrafią, np. ptaki wędrowne dysponują zmysłem magnetycznym, ułatwiającym im nawigowanie podczas długich lotów.

 

Niektóre formy energii odbieramy za pomocą naszych zmysłów tylko w pewnych pasmach częstotliwości i natężenia. Progi są właśnie granicami tych przedziałów. Fale dźwiękowe słyszymy w określonym zakresie częstotliwości, smak odczuwamy przy pewnym stężeniu roztworu substancji w wodzie, zapach przy pewnej jego intensywności itd. Ale zmysły nie są nasza najmocniejsza stroną. Pies ma wielokrotnie od nas lepszy węch, ptaki - wzrok, koty słuch.

Psycholodzy wyróżniają kilka rodzajów progów:

• próg absolutny (dolny) - najmniejsza wartość bodźca wywołująca reakcję np.: najcichszy dźwięk który możemy usłyszeć.

• Próg różnicy (względny, czułość ) - minimalna wielkości różnicy miedzy dwoma bodźcami, które wywołują reakcję (np. minimalna, jeszcze dostrzegalna różnica pomiędzy odcieniem tej samej barwy);

• próg tolerancji (górny) - największa siła bodźca, przy której receptor reaguje jeszcze w sposób proporcjonalny do natężenia bodźca. Są dwa typy progu górnego: 1) poczynając od pewnej siły bodźca, receptor nie reaguje już na wzrost jego intensywności, np. przy silnym blasku nie jesteśmy wstanie zarejestrować zmiany jego natężania, ponieważ jesteśmy oślepieni, 2) wartość siły bodźca, powyżej której może dojść do uszkodzenia receptora (subiektywnie odczuwamy ból, jak chociażby przy bardzo silnym huku czy dotknięciu gorącego przedmiotu);

• próg chwilowy - wartość określająca aktualny stan wrażliwości receptora ( po wejściu z jasnego do ciemnego pomieszczenia nasz wzrok przez pewien czas adoptuje się do ciemności, zwiększając swoją wrażliwość, a tym samym obniżając wartość progu dolnego). 

Wyszukiwarka

Partnerzy serwisu

Specjalne rabaty dla uczestników szkoleń SGEH:
Fotografowanie biżuterii
20% upustu na usługi fotograficzne
Galeria stron jubilerskich
Darmowa promocja stron internetowych
Joomla Templates by Joomlashack