JAK KUPIĆ?
Historia srebra
O średniowiecznym kopalnictwie srebra na ziemiach polskich świadczą pozostałości starych kopalń, nazewnictwo miejscowości oraz wysoki poziom dobrze rozwiniętego rzemiosła artystycznego. Najstarszymi zabytkami sztuki jubilerskiej w srebrze są naczynia kościelne. Projektantem wyrobów ze srebra dla krakowskich rzemieślników był sam mistrz Wit Stwosz. W wiekach XV-XVII pracowało też w Polsce na potrzeby dworów królewskich i szlacheckich wielu znanych złotników włoskich, niemieckich francuskich. Najbardziej charakterystycznymi srebrnymi wyrobami polskiej sztuki jubilerskiej - oprócz przedmiotów kultu religijnego - były srebrne pasy i zbroje, ozdoby uprzęży dla koni oraz naczynia stołowe.
O srebrze mówi się, że jest ponadczasowe, ale też - jak żaden z metali szlachetnych - podlega modzie i zmiennym preferencjom nabywców. Jest metalem białym, o pięknym połysku, daje się łatwo polerować do lustrzanej gładkości. Ze względu na swoje walory oraz cenową dostępność - srebro cieszy się uznaniem jako biżuteria (przede wszystkim wyroby projektowane i wykonywane przez znanych mistrzów), przedmioty użytkowe, upominki, nakrycia stołowe itd. Powodzenie mają zwłaszcza wyroby jubilerskie ze srebra gładkiego, czasem pozłacanego lub barwionego, łączone z bursztynem, cyrkonami, koralem, skórą itp.
Srebru przypisywano dużą moc i siłę uzdrawiania (miano na uwadze wodę z zanurzonym srebrem tzw. "srebrną wodę"). Okazało się, iż stare, od wieków znane upodobanie do srebrnych naczyń stołowych, sztućców czy srebrnych monet ma swoje jak najbardziej praktyczne uzasadnienie, co dziś udowodniła nauka. Stwierdzono bowiem, że srebro ma właściwości bakteriobójcze i dezynfekujące. Przykładowo kwiaty w srebrnym wazonie dłużej zachowują świeżość niż w szklanym lub porcelanowym. Na srebrne wyroby jubilerskie panuje na świecie dobra koniunktura, o czym świadczy stale rosnące wydobycie i zużycie tego metalu. Srebro ma bardzo pozytywne oddziaływanie na organizm, gdyż przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu, osłabia wzburzenie, wycisza troski.