

Baran (21.03.-20.04.) - diament, hematyt, ametyst, granat, rubin;

Byk (21.04.-20.05.) - szafir, karneol, kwarc różowy, agat, szmaragd, turmalin, hiacynt;

Bliźnięta (21.05.-21.06.) - chalcedon, złoty beryl, złoty topaz, karneol, agat, akwamaryn, topaz;

Rak (22.06.-22.07.) - szmaragd, chryzopraz, awenturyn, opal, perła;

Lew (23.07.-23.08.) - rubin, kryształ górski, tygrysie oko, bursztyn;

Panna (24.08.-23.09.) - topaz, jaspis, nefryt, karneol, szafir;

Waga (24.09.-23.10.) - akwamaryn, topaz, opal, koral, lapis lazuli;

Skorpion (24.10.-22.11.) - granat, karneol, sardonyks, topaz, turmalin, jaspis, hematyt;

Strzelec (23.11.-21.12.) - turkus, kwarc szafirowy, chalcedon, topaz, chryzolit, szafir, lapis lazuli;

Koziorożec (22.12.-20.01.) - onyks, chryzopraz, rubin, malachit, niebieski spinel, kwarc dymny;

Wodnik (21.01.-19.02.) - ametyst, turkus, granat, cyrkon, akwamaryn;

Ryby (20.02.-20.03.) - koral, ametyst, szafir, chryzolit.
Wiemy już więc, że wiara w uzdrowicielskie właściwości kamienie szlachetnych ma bardzo długą historię, wywodzi się z doświadczeń dawnych ludów i praktykowanych wówczas zabiegów medycznych. Obecnie przekonanie o leczniczych właściwościach kryształów opiera się na wierze, że każdy kamień wpływa na zdrowie, oddziałując na poszczególne części ciała. Uważa się, że światło odbite od kamieni pada na zakończenie siedmiu nerwów życia, tzw. czakra (z sanskrytu: koła, pierścienie), związanych z układem dokrewnym: przysadką mózgową, tarczycą, grasicą, gruczołami przytarczycowymi, nadnerczem, trzustką i gruczołami płciowymi. Odbite od kamieni światło jest absorbowane przez te nerwy, zasilając ciało w energię. Z literatury fachowej znany jest m.in. sposób postępowania przeciw bólowi głowy: należy wygodnie ułożyć się na wznak, na środka czoła położyć kamień: ametyst, fluoryt, lapis lazuli, hematyt, malachit, kamień księżycowy lub szmaragd i przymknąć oczy. Po kilku lub kilkunastu minutach ból powinien ustąpić. Znawcy uważają, że kamienie odpowiednio dobrane i noszone blisko ciała - zwłaszcza kryształ górski - polepszają ogólny stan zdrowia.
Nabywając kamienie do celów leczniczych trzeba zwracać uwagę, by nie wejść w posiadanie tzw. kamieni rekonstruowanych albo poprawianych, czego dokonuje się dla uzyskania ich lepszej jakości w zastosowaniach jubilerskich. Praktykowane bywa m.in. napromieniowane (dotyczy to szczególnie kwarców surowych, topazów, diamentów i turmalinów); nagrzewanie (zwłaszcza - akwamaryny, ametysty, szafiry i rubiny) lub też naoliwianie (szmaragdy, jaspisy) - dla zatarcia istniejących szczelin lub zarysowań kamienia.
Kamienie przyjmują oscylacje noszących je osób lub otoczenia. Stąd też należy regularnie poddawać je procedurom oczyszczającym lub neutralizującym . W tym celu można na parę godzin ułożyć je w naczyniu z wodą lub też rozładować pod strumieniem letniej lub zimnej bieżącej wody. Następnie osuszyć na słońcu, nie przegrzewać. Można także włożyć kamienie na parę godzin do pojemnika wypełnionego żwirkiem o dużej zawartości krzemu, czyli o składzie zbliżonym do kryształu górskiego. Niektóre kamienie są wrażliwe na nadmiar promieni słonecznych. Np. awenturyn, beryl, cytryn i fluoryt mogą pod ich wpływem zmienić lub nawet utracić swoją naturalną barwę. Ametyst, akwamaryn, korale, kwarc dymny i turkusy, nadmiernie nagrzane mogą wyblaknąć. Z kolei agat i opal oraz inne kamienie o względnie dużej zawartości wody mogą w silnym słońcu przesuszyć się i utracić swoje naturalne piękno.